Belgjika dhe Britania përkujtojnë viktimat e sulmeve terroriste

Belgjika dhe Britania përkujtojnë viktimat e sulmeve terroriste

Belgjika dhe Britania përkujtojnë sot viktimat e dy sulmeve të ndara, që ndodhën më 22 mars të vitit 2016 dhe 2017.

Tridhjetë e dy persona u vranë dhe mbi 300 u plagosën, në tri sulme të koordinuara në Belgjikë më 22 mars 2016.

Dy sulme ndodhën në aeroportin Zaventem në Bruksel, ndërkaq një në stacionin e metrosë Maelbeek, në qendër të kryeqytetit belg.

Përgjegjësinë për këto sulme e kishte marrë grupi militant Shteti Islamik.

Ceremonia përkujtuese do të mbahet në Zvantem.

SKA KOMENTE

Lini një përgjigjje