Ekonomi

Ekonomi

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka bërë me dije se ndërmarrjet publike janë të mbipopulluara me punëtorë. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka...

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo, po merr pjesë në Panairin Ndërkombëtar të verës “ProWine 2018”, i cili është duke u...

Shkëmbimet tregtare Kosovë-Shqipëri, nuk janë të kënaqeshe, por janë në rritje. Kështu ka thënë në një intervistë për “Kosovapress”, ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal...

Përkundër asaj se kriptovalutat mund të blihen në mënyrë të rregullt dhe me debit kartela, në Kosovë pjesa më e madhe e shkëmbimeve bëhet...

Rreth 40 mijë kilogramë mish me cilësi të dyshimtë është shitur në tregun e brendshëm të Kosovës. Ata është konsumuar nga qytetarët e Kosovës....

Qeveria dhe Posta e Kosovës vazhdojnë të përplasen rreth ligjshmërisë së kërkesës së parashtruar nga Posta, për ndarjen e mjeteve nga buxheti i Kosovës...

Oda Amerikane është e shqetësuar me shtrirjen e politikave të diversitetit në Ligjin mbi Shoqëritë Tregtare nga ana e Kuvendit të Kosovës, duke imponuar...

Në vazhdim mund të lexoni vendet ku do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në shtatë rajonet e Kosovës sipas njoftimit të KEDS-it. Komuna e...

Qeveria e Kosovës, ka shpenzuar gati gjysmën e rezervave shtetërore vetëm për tre muajit e parë të këtij viti. Për shpenzimin e këtyre mjeteve...

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë të Këshillit të Biznesit Francë-Kosovë “MEDEF International”...

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë të Këshillit të Biznesit Francë-Kosovë “MEDEF International”...

Telekomi i Kosovës përmes një njoftimi për medie ka njoftuar se ushtrues detyre i kryeshefit ekzekutiv të këtij institucioni është emëruar Nuredin Krasniqi. Njoftimi i...

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj po merr pjesë në takimin e nivelit të lartë të Këshillit të Biznesit Francë-Kosovë të MEDEF International...

Ministri i Financave, Bedri Hamza, në shoqërim të presidentit Hashim Thaçi, po merr pjesë në takimin e lartë të Këshillit të Biznesit të MEDEF...

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka bashkëbiseduar me qytetarë dhe ka shpërndarë fletushka në sheshin “Zahir Pajaziti”, në Prishtinë për Ditën Ndërkombëtare...

Kuvendi ka votuar Fehmi Mehmetin për guvernator të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. Nga 110 deputetë, për Mehmetin kanë votuar 60 deputetë. Në listën...

15 marsi njihet si “Dita Ndërkombëtare e Konsumatorit”, që për qëllim ka mbrojtjen e konsumatorëve. Mbrojtja, ka të bëjë me ruajtjen e shëndetit dhe sigurisë...

Qeveria e Kosovës rreth 1 muaj pas ardhjes së saj në pushtet kishte marrë vendim që t’i falë borxhet për ambalazhuesit e ujit. Mirëpo...

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, ka pritur të mërkurën në takim ambasadorin e Republikës së Sllovenisë në Kosovë, Bojan Bertoncelj, me të...

Kompania izraelite, “Enlight Renewable Eberhy” ka njoftuar këtë të mërkurë që ka blerë të drejtat e një projekti 105 megavatesh të energjisë me erë...

Drejtori i Administratës Tatimore të Kosovës (ATK), Sakip Imeri me bashkëpunëtorë ka mbajt takim me Udhëheqësen e Projektit, Reforma në Financa Publike në Kosovë,...

Ministri i Financave Bedri Hamza ka bërë të ditur se nuk do t’i mbështesë kërkesat buxhetore të ministrive, të cilat nuk kanë mundur të...

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka prezantuar prioritetet e institucionit që ai e udhëheq në takimin që ka  pasur me përfaqësuesen e...

Bordi i Drejtorëve të Postës së Kosovës kanë bërë të ditur se gjendja financiare në Postë është rënduar edhe më shumë muajve të fundit. Gjithashtu...

Lulzim Rafuna, këshilltar i ministrit të Financave, Bedri Hamza, ka thënë se Ministria e Financave është e obliguar të respektojë procedurat ligjore, para se...

Ministri i Financave, Bedri Hamza, në këtë gjashtëmujor të mandatit të tij, duke e dëshmuar menaxhim transparent të financave publike, rikthimin e qëndrueshëm fiskal...

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka bërë me dije se Bordi për Telekomin e Kosovës do të jetë funksional në muajin e ardhshëm. “Është...

Agjenda e ngarkuar politike në Kosovë e ka lënë nën hije dhe po e pengon zhvillimin ekonomik të vendit, thotë në intervistën për Radion...

Një anije e madhe mallrash është kapluar nga zjarr, derisa po barte ngarkesën, diku në veri të Oqeanit Indian. Si pasoj e flakëve deri me...

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj, ka marrë pjesë në Punëtorinë për projektet e Programit të Sfidave të Mijëvjeçarit ku ka prezantuar...

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, ka qëndruar sot në Ferizaj, ku se bashku me kryetarin e kësaj komune, Agim Aliu, kanë vizituar...

“Të mësojmë si të fitojmë dhe kursejmë më shumë”, është motoja e sivjetshme e aktivitetit tashmë tradicional “Java Ndërkombëtare e Parasë”, e cila organizohet...

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, në fjalën e tij në se seancën e sotme të Kuvendit ka bërë me dije se...

Hendeku mes super të pasurve dhe atyre që mbijetojnë po thellohet në mënyrë të frikshme nëpër botë/ Janë më shumë se 2.000 miliarderët që...

Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), ka organizuar paraqitjen shtetërore në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit “ITB Berlin”, që po mbahet...

Deri në fund të muajit dhjetor të vitit 2017, bankat komerciale kanë fituar 85.3 milionë euro , apo mbi 9.8 milionë euro më shumë...

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të mërkurën statistikat e Hotelerisë në Kosovë për tremujorin e katërt të vitit 2017 (TM4). Sipas ASK-së,...

Komisioni parlamentar për Buxhet dhe Financa, të mërkurën ka shqyrtuar projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për Hua ndërmjet Kosovës, BERZH për projektin e autostradës...

Ministri i Inovacionit dhe Ndërrmarrësisë, Besim Beqaj ka vizituar kompaninë ”Vision Agency”. Ai tha se fusha e digjitalizimit në Kosovë është e rëndësisë së veçantë...

Ministri i Financave, Bedri Hamza, ka pritur të martën në takim një delegacion të Odës Ekonomike Federale e Austrisë, i kryesuar nga Ambasadori i...

Me ftesë të ministrit të Resurseve Natyrore të Kanadas, Jim Carr, ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka marrë pjesë në Samitin Ndërkombëtar të...

Qeveria nuk po arrin ta zbatojë Ligjin për “Trepçën”, të miratuar në tetor të 2016-s. Në konkursin për anëtarë të Bordit Mbikëqyrës të kësaj ndërmarrjeje...

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), ka njoftuar se qytetarët, të cilët kanë qenë fitues nga tërheqja e numrave potencial fitues për periudhën TM4 2017,...

Çmimi i naftës është rritur gjatë tregtimit aziatik, sepse të gjithë janë të përqendruar në një konferencë energjike të madhe të Kores së Jugut...

Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) ka prezantuar të hënën raportin mbi klimën e të bërit biznes për tremujorin e katërt të vitit 2017. Sipas këtij...

Klubi i Prodhuesve të Kosovës (KPK) ka shprehur shqetësimet ndaj vështirësive që prodhuesit nga Kosova janë duke i hasur si pasojë e mosfunksionimit të...

Burim Piraj, përfaqësues i kompanisë “Meka”, i cili vazhdon të paguajë doganë për importimin e pajisjeve rezervë dhe Astrit Panxha nga “Klubi i Prodhuesve”,...

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, dhe përfaqësuesi i Komitetit për Energjetikë, Naim Hoxha, gjatë një konference për medie kanë folur sot për reduktimet...

Nga kampanja për faljen e borxheve të qytetarëve dhe bizneseve u janë falur rreth 400 milionë euro nga Qeveria e Kosovës. Zyrtarët qeveritarë kishin planifikuar...

Zëvendëskryeministri, njëherësh ministër i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan Gashi, ka bërë me dije se tani janë krijuar kushtet për jetësimin e Projektligjit për...

Kompania më e madhe e prodhimit të çimentos në Kosovë, “Sharrcem” e cila operon në vendin tonë nga viti 2010, ka treguar se edhe...

KESCO është njoftuar nga KEK-u se në orët e hershme të mëngjesit ka rënë nga sistemi në mënyrë të paplanifikuar njësia B2 e Termocentralit...

Qendra e mobilieve “Palma” Gjilan, ka pranuar medaljen e kualitetit QUDAL nga Asociacioni Internacional i Certifikimit ne Cyrih, Zvicër. QUDAL është një program certifikimi, që...

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka pranuar aplikacionin e parë për statusin e investitorit strategjik konform Ligjit për Investimet Strategjike në Republikën...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se vendimin që ka marrë i prek një pakicë të qeveritarëve dhe shumica që fitojnë janë gjyqtarët...

Në Administratën Tatimore të Kosovës (ATK) është duke qëndruar një ekip i angazhuar nga FMN-ja për projektin e asistencës teknike për vitet 2019-2021. Qëllimi i...

Themeluesi i Microsoft dhe miliarderi, Bill Gates, ka shkaktuar një pakënaqësi në mesin e përdoruesve të Reddit, duke deklaruar se kriptovalutat janë një teknologji...

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka njoftuar opinionin publik se bazuar në informatat e pranuara nga Prokuroria dhe duke u mbështetur në nenin 69...

Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të merren seriozisht me produktivitetin e tyre të ulët dhe të shpejtojnë reformat, tha Banka Evropiane për Rindërtim dhe...

Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj ka marrë pjesë në Konferencën Rajonale për Teknologji Informative dhe Komunikime që është mbajtur të...

Ministri i Financave Bedri Hamza dhe i ngarkuari me punën e ambasadorit të Suedisë në Kosovë Anders Wollter kanë nënshkruar sot marrëveshjen për vazhdimin...

Mbi 800 biznese, shumica nga to nga sektori i tregtisë, kanë përfituar nga Fondi Kosovar për Garantimin e Kredive, fond ky që është themeluar...

KEDS-i, të hënën, ka publikuar orarin më të ri të reduktimeve me energji elektrike për qytete e Kosovës për disa nga ditët e ardhshme. Më...

Ministria për Zhvillim Ekonomik, e cila sipas ligjit ka për detyrë mbikëqyrjen e Telekomit të Kosovës, ka konfirmuar se Telekomi i Kosovës edhe për...

Ministrja serbe e Ndërtimtarisë Zorana Mihajloviq ka deklaruar se deri në fund të vitit Qeveria e Serbisë do të mund të shpallë tenderin për...

Lulzim Rafuna, këshilltar i kryeministrit të Shqipërisë për dogana dhe tatime, ka thënë se bashkëpunimi ekonomik ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë ka avancuar shumë. Në një...

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Rexhep Kadriu, ka bërë me dije se të gjitha rrugët janë të qarkullueshme dhe nuk ka asnjë problem me borën që...

Qindra miliona euro llogariten investimet që janë realizuar në termocentralet e Korporatës Energjetike të Kosovës, që nga viti 2013 kur edhe është privatizuar rrjeti...

Qindra miliona euro llogariten investimet që janë realizuar në termocentralet e Korporatës Energjetike të Kosovës, që nga viti 2013 kur edhe është privatizuar rrjeti...

Sipas ‘Eurostat’-it, në janar të vitit 2018, Bullgaria kishte pagën më të ulët minimale në të gjithë BE-në, me 261 euro. Të 22 vendet anëtare...