Kulturë

Kulturë

Eksperti i Sigurisë, Fadil Kajtazi, ka komentuar reagimin e Rexhep Qosjes për vendimin e Gjykatës ndaj dënimit të aktivistëve të Vetëvendosjes. Kajtazi përmes rrjetit social...

Dikur ligjëronte para biologëve e ekologëve të së ardhmes në Kosovë. Tani, pensioni nuk i mjafton as për të blerë ndonjë botim më të...

Imami i xhamisë dhe ish-kryeimami i bashkësisë islame të Drenasit mulla Osman Musliu është shoqëruar në polici për shkak të një postimi në Facebook rreth...

Mendimet tona janë bosh, ditët rrjedhin në një kohë pa kohë…mes lotësh dhe kujtimesh, po trupi ynë? Ja 6 pasojat që le fundi i...

Ambasada britanike në Prishtinë ka organizuar sot Shërbimin Përkujtimor pranë Memorialit të Dëshmorëve Britanik, për të kujtuar Ditën Përkujtimore të Mbretërisë së Bashkuar, trasnmeton...

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi dhe ai i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica lansuan projektin “Rinia, Punësimi dhe Aftësimi & Arsimi Profesional në...

Në bibliotekën kombtare Pjetër Bogdani në kryeqytet është promovuar libri “Faik Konica-Dritëhijet e një diplomati” të autorit Agron Alibali, njofton Klan Kosova. Aty u tha...

Njëzet fëmijë, dhjetë shqiptarë dhe po aq serbë kanë vizituar parkun e arinjve, në kuadër të projektit të KFOR-it, për të promovuar bashkëjetesën dhe...

Qendra Kosovare për Luftimin e Kancerit të Gjirit “Jeta/Vita” për herë të dhjetë organizon manifestimin informativo-kulturor dhe Ecjen tradicionale të muajit të luftës kundër...

Poeti dhe politikani kosovar, Rexhep Hoti, ka reflektuar poetikisht ndaj ngjarjeve të sotme në Kataloni. Ai ia ka kushtuar një poezi përpjekjes katalonase për pavarësim...

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka bërë dorëzimin e Çmimeve të Dramës Origjinale Shqipe “Katarina Josipi” për vitin 2016. Çmimin e parë për Dramë...

Drejtori i Kulturës i Komunës së Prishtinës, Besart Vllahinja, ka njoftuar se teatri “Dodona” do të rihapet brenda pak ditëve për vizitorë, transmeton Klan...

Në fshatin Rubovc të Lipjanit të enjten një person në arën e tij ka gjetur eshtra. Policia bën me dije se njësitet e saj kanë...

“Tirana lexon” është një projekt që zhvillohet prej disa vitesh dhe nis maratonën më 26 tetor. E ftuar në emisionin ‘Ditë e Re’ organizatorja e...

Shkolla fillore “Gjergj Fishta” në Prishtinë ditën e premte festoi Ditën e Shkollës për nder të së cilës Sabri Maxhuni Novosella, i dhuroi këtij...

Nga 70 profesorë të cilët janë hulumtuar  nga instituti Edguard lidhur me punimet e tyre në Universitetin e Prishtinës, 40 për qind kanë prezencë...

“Alkimisti” është një nga librat më të shitur në histori, duke frymëzuar njerëzit në gjithë botën të ndjekin ëndrrat e tyre. Ja çfarë na...

Në fshatin Zym të Hasit, në komunën e Prizrenit, po mbahen “Takimet e Gjeçovit” manifestimi i përvitshëm kulturor kushtuar françeskanit të njohur shqiptar Atë...

Avni Dehari i ka shkruar një poezi mbesës së tij, Arsës. Babai i aktivistit të ndjerë të Vetëvendosjes, Astrit Deharit zgjedhë fjalë të ëmbla e...

Ndonjëherë është shumë e vështirë që ta gjeni motivimin për të studiuar, transmeton Klan Kosova. Por në disa raste, mësuesi juaj mund të bëhet frymëzimi...

Në shpjegimin e Akademisë Suedeze thuhet se Ishiguro është shpërblyer për arsye se “në novelat e tij me forcë të madhe emocionale, e ka...

Shkrimtari britanik Kazuo Ishiguro është fitues i Çmimit Nobel për vitin 2017.

Të hënë më 2 tetor 2017 vdiq Profesor Robert Elsie, albanologu më i shquar i ditëve tona në një spital të qytetit Bon të...

Ndër shkaktarët kryesor të cilësisë së dobët të arsimit  në Kosovë,  janë  librat shkollorë të cilët kanë nivel jashtëzakonisht të ulët të cilësisë. Kështu po...

Gazeta kryesore suedeze “Dagens Nyheter”: KADARE KA SHANSE TË FITOJË NOBELIN STOKHOLM: Sezoni i vitit 2017 hapet të hënën me shpalljen e çmimit Nobel...

  Studentë të Kosovës do të vazhdojnë studimet pasdiplomike në fushën e trashëgimisë kulturore në Angli e Francë, si rezultat i marrëveshjeve të Ministrisë së...

Është hapur edicioni i tretë i festivalit “Coffee and Tea”, në Prishtinë. Në këtë festival bizneset prezantojnë në shesh produktet e tyre të kafesë dhe...

Produksioni për katër filmat e Avatar-it kanë filluar në Manhattan Beach më herët gjatë kësaj jave. Në prill, ishin konfirmuar që katër vazhdimet filmike të...

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka pritur në një takim Ambasadoren e Turqisë në Kosovë, Kivilicim Kiliç. Gjatë këtij takimi njohës, u...

Reperi amerikan, J. Cole, ka kërkuar përmes Twitterit që të bojkotohet liga elitare e futbollit amerikan NFL. Kjo ligë ka qenë në qendër të një...

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, është pritur nga ministrja e Arsimit e Shqipërisë, Lindita Nikolla, me të cilën kanë folur për...

Arban Abrashi, kandidati për kryetar të Prishtinës nga radhët e LDK-së, ka premtuar se do ta ndërtojnë sallën koncertale në Prishtinë. “Salla koncertale mendoj se...

Muzeu i Kosovës për herë të parë do të bëhet me ekspozitë të përhershme. Konceptin e saj, grupi punues i kryesuar nga profesori Gazmend...

Profesori i Universitetit të Prishtinës, Rrahman Paçarizi, ka njoftuar se nga 141 kandidatë që kanë konkurruar për t’u pranuar në Degën e Gjuhës Shqipe...

Filmi “Dita zë fill”, është kandidatura zyrtare shqiptare për çmimet “Oscars”, i përzgjedhur si filmi më i mirë në gjuhë të huaj. “Daybreak”, me skenar...

Ed Sheeran dhe Skrillex kanë bërë një shfaqje të paplanifikuar në një klub në Chicago gjatë vikendit. Dyshja ishin në qytetin e Illinois të premtën,...

Përtypi vuajtjet e të gjitha vuajtjeve gjithëfare, të vogla e të mëdha mollën e mëkatit për vetullën harkore se ha lëndimin në shpirt tinëz vetëvetës ma dha fjalët...

Aktori Harry Dean Stanon, i njohur për rolet e tij në filma si “The Good Father II”, “Alien” dhe “Cool Hand Luke”, ka ndërruar...

Kompozotorja fituese e festivalit së RTSh me këngën “Përrallë”, Olsa Toqi, është duke marrë pjesë në një nga evenimentet më të rëndësishme të zhanerit...

  Ai ishte gazetar i El Espectador të Bogotasë, i dërguar special në Europë dhe korrespondent në Nju Jork i Prensa Latina, agjencia e lajmeve...

Po, Bale e bëri përsëri! është ndoshta ndër aktorët më të përkushtuar në Hollywood, pamjen e së cilit rrallë herë e shohim njësoj nga...

Ka ndërruar jetë në moshën 73-vjeçare, aktori Frank Vincent. Ylli i “Sopranos” thuhet se pësoi një sulm në zemër javën e kaluar dhe vdiq sot...

Shkrimtari i njohur, Ismail Kadare, ka folur për të kaluarën që e mbanë peng Shqipërinë. Intervista me shkrimtarin vjen në një kohë kur opinioni publik...

Data e realizimit të filmit Star Wars:Episode IX është bërë publike. Ky film do të jetë në kinema nga data 20 dhjetor 2019 dhe do...

Ralph Fiennes, aktori anglez i shumë filmave legjendarë, prej tash do ta ketë edhe një nënshtetësi tjetër – atë të Serbisë. Më 7 shator, Kryeministrja...

Teatri Kombëtar i Kosovës është duke u siguruar nga Policia e Kosovës më shumë se siç ndodh rëndom. Krejt kjo është duke ngjarë për arsye...

Pas duelit Niki Lauda-James Hunt, një tjetër rivalitet i madh sportiv u ekranizua dhe është ai mes dy legjendave të tenisit botëror Bjorn Borg...

Sot në Rahovec mbahet festa e vjeljes së rrushit “HardhFest”. Komisioni ka përgatitur edhe programin e “HardhFest”, i cili fillon nga sot dhe do të...

Prej 8 deri më 15 shtator do të mbahet edicioni i parë i Festivalit të Filmit Turk në Prizren, në kuadër të të cilit...

Edgar Allan Poe: “Zot, ndihmoje shpirtin tim të varfër” Më 7 tetor 1849 vdiq në Virxhinia, në moshën 40-vjeçar poeti, shkrimtari dhe kritiku letrar amerikan...

Pak javë ndajnë adhuruesit e melodisë së violinës, nga koncerti madhështor që e sjell artisti i njohur ndërkombëtarisht Shkëlzen Doli. ”Shkëlzen Doli –  Albanian Soul”...

Shtëpia botuese Samizdat B92 në Serbi ka botuar së fundmi librin më të ri të shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare, me tregime të shkurtra, që...

Në të po marrin pjesë presidenti i vendit, Hashim Thaçi, i nominuari për kryeministër nga PAN, Ramush Haradinaj,  kryeministri në largim, Isa Mustafa, ish-presidentja...

Kardinali shqiptar Ernerst Simoni, i dërguar i posaçëm i Papa Françeskut me rastin e ceremonisë së shugurimit të Katedrales ”Nënë Tereza”  ka thënë se...

Ka nisur ceremonia e shugurimit të katedrales ”Nënë Tereza” në Prishtinë, pjesë e së cilës janë figura të larta të të gjitha profileve. Më poashtë...

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka kujtuar veprën e Nënë Terezës si dhe shenjtërimin e saj një vit më parë nga Papa Francesku në...

I dërguari special i Papa Françeskut në Kosovë, kardinal Ernest Simoni, tashmë ka arritur në Katedralën e Kosovës. Kjo, meqë nesër pritet të bëhet shugurimi...

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe kandidati i koalcionit PDK-AAK-Nisma për kryeministër, Ramush Haradinaj, ka uruar nxënësit me rastin e fillimit të...

Në Kosovë të hënën ka nisur viti i ri shkollor dhe sipas autoriteteve arsimore, janë bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme për këtë vit. Por,...

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës Renata Trenevska Deskoska dërgoi letër deri te nxënësit dhe mësimdhënësit, në të cilën ua uron fillimin e vitit të...

Me fillimin e vitit të ri shkollor, rifillojnë edhe aktivitetet në kuadër të projektit “Dhëmbë të shëndoshë, fëmijë të lumtur”, projekt që ka për...

19 skulptorë nga Gjermania kanë ndërtuar një kështjellë nga rëra, lartësia e së cilës thyen çdo rekord botëror. Ajo është e lartë 16.68 metra dhe...

Piktorja kosovare, Zake Prelvukaj të martën më 5 shtator do të hap ekspozitën e saj personale të titulluar “Ofshamë”. Hapja e kësaj ekspozite do të...

Francesca Petrizzo, shkrimtare e re italiane, më shkruante ditë më parë se do t’i duhej kohë të hiqte nga vetja ndjesitë që i kishte...

Shtëpia filmike B2 është duke e mbajtur audicionin me rastin e përgatitjes për xhirimin e filmit artistik të metrazhit të gjatë “Cirku Fluturues”, njofton...

Në Kosovë dikur ishte shumë i përhapur arti i poçarisë dhe shumë familje kishin traditën e prodhimit. Sot, si shumë të tjera, edhe poçaria është...

Me manifestimin poetik “Ura të Strugës” dhe dorëzimin e çmimeve të sivjetshme të festivalit, sonte përfundojnë “Mbrëmjet strugane të poezisë” të 56-tat me rradhë. Festivali...

Në ditëlindjen e Shën “Nënë Terezës”, në Katedralen e Kryeqytetit, do të bëhet hapja e aktivitetit“Ditët e Nënë Terezës”, e që do të zgjasin...

Mediumi prestigjioz britanik, BBC, ka publikuar një listë me 20 filmat më të mirë komedi të të gjitha kohërave.Në këtë listë prin filmi në...

Albanololgu japonez Kazuhiko Yamamoto ka mbajtur ligjëratën me titull “Kanuni, etika, antropologjia, metafizika dhe problemet etike të njerëzimit”. Përpos ligjëratës që është organizuar nga Klubi...