Politika

Politika

Lëvizja Vetëvendosje ka përfunduar mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm me shpalljen e zgjedhjeve të reja partiake për Kryetar të Partisë. Veç kësaj, Kryetari i...

Kontesti rreth kufirit me Malin e Zi ka shpërfaqur më së qarti kufijtë që i ndajnë subjektet politike përbrenda koalicionit, por edhe ato të...

Themeluesi i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti ka dërguar një letër nga burgu, pas përplasjeve të fundit brenda partisë. Kryetari i Këshillit të Përgjithshëm, Hydajet Hyseni...

Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Dardan Sejdiu ka arsyetuar mospjesëmarrjen e kryetarit Visar Ymeri dhe disa të tjerëvve në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të...

Kosova si pasojë e demarkacionit me Malin e Zi ka mbetur e izoluar sa i përket liberalizimit të vizave. Demarkacioni ka ndarë në dy tabore...

Lëvizja Vetëvendosje do të mbajë sot mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm me fillim në orën 11:30. Kjo mbledhje po mbahet pas përçarjeve në partinë më...

​Drejtori i Qendrës për Ballkanin Perëndimor, Rusinë, Turqinë dhe Evropën Lindore, Fredrik Wesslau vlerëson se Spanja duhet ta njohë Kosovën nëse dëshiron ta ruajë...

Komisioni Qendrore i Zgjedhjeve ka mbajtur konferencën e parë për media për raundin e dytë të zgjedhjeve që po mbahen sot në Istog. Zëdhënësi i...

Në komunën e Istogut po zhvillohet rivotimi për kryetarin e ri të kësaj komune. Gara zgjedhore për kryetar të Istogut po zhvillohet ndërmjet kandidatit të...

Kryetari i OVL-së së UCK-së, Hysni Gucati në emisionin InfoBox ka konfirmuar se vetëm ditën e parë, janë mbledh diku rreth 5 mijë nënshkrime...

Zëvendëskryeministri Pacolli nuk është i kënaqur me lobimin e Shqipërisë për Kosovën. Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli thotë se Shqipëria nuk ka bërë...

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Vushtrri të premten ka mbajtur mbledhjen e radhës të Këshillit, në të cilën mori pjesë edhe sekretari organizativ, Ismajl...

Kryeministri Ramush Haradinaj thotë se u beson Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Por, deri tani, Haradinaj nuk ka pranuar demarkimin e kufirit me Malin...

Ka vdekur në luftën e Sirisë edhe një shqiptar nga Shkupi. Bëhet fjalë për Adem Kamberin, ish boksier. Lajmin e ka bërë të ditur trajneri...

Tetë dhjetori i këtij viti ka nxjerrë në sipërfaqe përplasjen më të thellë brenda lëvizjes “Vetëvendosje”, ndonëse mospajtimet e brendshme për disa muaj ishin...

Pas tre vjetësh, familja shqiptare që kishte shkuar në Berlin, është dëbuar për në vendlindje, shkruan ‘Bild.de’. Xhezo Ajazaj (31-vjeç), gruaja e tij Artjola (29)...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti i cili vije nga Vetëvendosje ka nënshkruar një marrëveshje koalicioni me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës për Komunën e...

Numri i të punësuarve në institucionet publike të nivelit Qendrorë do të ketë një rritje të madhe në vitin 2018. Kjo rritje e numrit...

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, njëherësh edhe ish nënkryetare e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka reaguar pas deklaratave të anëtarit të kësaj Lëvizje Dardan...

Analisti politik, Shkëlzen Maliqi, ka komentuar zhvillimet e fundit në Lëvizjen Vetëvendosje. Ai ka thënë se thelbi i konfliktit në këtë lëvizje është rivaliteti ndërmjet...

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së do të fillojnë sot me nënshkrimin e peticionit, përmes të cilit kërkojnë që Kuvendi i Kosovës të...

Qeveria e Kosovës ia ka përshkruar vetes katër prioritete strategjike për 2018-n. E, midis veprimeve që ka paraparë t’i ndërmarrë gjatë këtij viti është themelimi...

Burime të “Republika24” brenda Lëvizjes Vetëvendosje kanë bërë të ditur se Albin Kurti nuk do t’i hyjë garës për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje. Ky vendim...

Ish-sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, ka treguar detaje të përplasjes së tij me Albin Kurtin, teksa ka folur për përçarjen e partisë...

Zëvendëskryeministri i parë, njëherësh ministër i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka thënë se nëse në shkurt të vitit 2018 Kuvendi ratifikon Marrëveshjen e...

Hysen Durmishi i Vetëvendosjes ka reaguar ndaj deklaratave të Dardan Molliqajt rreth gjendjes në parti. Durmishi në Facebook i ka thënë Molliqaj se po...

Deputeti i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj ka thënë në Zona e Debatit në Klan Kosova se ai dhe ish-lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti dallojnë në...

Pak ditë pasi kosovarët do të festojnë dhjetëvjetorin e pavarësisë, ata do të marrin dy lajme që i kanë pritur gjatë. Së paku kështu...

Përfshirja e Kosovës dhe Shqipërisë shihet si domosdoshmëri në Luginën e Preshevës. Kjo për të ndaluar ndërhyrjen e Serbisë. Naser Haziri, kandidat për të parin e...

Ish-sekretari i Lëvizjes Vetëvendosje, deputeti Dardan Molliqaj, ka vendosur ta thyej heshtjen për zhvillimet e fundit në këtë lëvizje. Në profilin e vet në “Facebook”,...

Protagonisti i përçarjes në Vetëvendosje, kundërshtuesi i Albin Kurtit, Dardan Molliqaj, ka folur për herë të parë që nga koha kur u bënë publike...

Janë 8 deputetë të Vetëvendosjes që haptazi kanë dal kundër idesë që ish-lideri Albin Kurti, të rikthehet në krye të partisë. Përplasjet u shfaqen kur...

Një femër e moshës 38-vjeç ka marrë lëndime të lehta trupore pasi është goditur nga një plumb bredhës në kryeqytet. Rasti ka ndodhur sot pas...

Zëdhënësja e Lëvizjes Vetëvendosje, Tinka Kurti, përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook” ka reaguar për mbishkrimin që është bërë sot në...

Pas intervistës së parë publike të kryetarit të Vetëvendosjes Visar Ymeri bërë mbrëmë që nga përplasjet brenda këtij subjekti politik, tashmë kanë filluar ankesat...

Policia e Kosovës, në rajonin e Gjakovës, ka bërë të ditur se nuk ka dyshime për kryerje të veprës penale për 15-vjeçarin, Pal Hiseni,...

Shefqet Krasniqi është deklaruar sot i pafajshëm për akuzat me të cilat ngarkohet. Shefqet Krasniqi është deklaruar sot i pafajshëm ndaj akuzave për shtytje në...

Në hyrje të selisë së Lëvizjes Vetëvendosje, është parë një grafit, në të cilin shkruhet ‘Ska baba ka ide’. Ky grafit vjen pas zhvillimeve të...

“Krejt po dihen, krejt u panë!”. Vetëvendosje u ndihmua nga SHIK-u edhe në Prishtinë edhe në Ferizaj! Më konktretisht nga Petriti i SHIK-ut apo...

Ish-figura e rëndesishme dikur në Vetëvendosje, Ajnishahe Halimi thotë se është pishman se përse nuk i patë rënë shuplak dikur ish-sekretarit organizativ të Vetëvendosjes...

Pal Hiseni i raportuar si i zhdukur në Gjakovë, i është lajmëruar babait të tij, Nik Hisenit. Policia e Kosovës për rajonin e Gjakovës ka...

Dardan Molliqaj tash e një kohë ishte shënjestër e shpifjeve e sulmeve nga aktivistë brenda Lëvizjen Veëtëvendosje. Ndonëse deri para një viti, Molliqaj kishte peshë...

Akuzat e deputetes Aida Dërguti karshi Vetëvendosjes dhe Albin Kurtit i ka sqaruar kryetari i kësaj partie, Visar Ymeri në një intervistë për emisionin...

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Fisnik Ismaili mohon se është në kompetencë të tij që t’i komentojë zhvillimet e...

Policia e Kosovës arreston gjashtë persona të dyshuar për ‘marrje me prostitucion’. Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Qenie Njerëzore, NJHTQNJ...

Lexoni të plotë reagimin e saj: Qëndrime pro dhe kundër Klanit ‘M’ Sami Kurteshi: ‘M*ti është njerëzor, pavarësisht se përbëhet prej qelizave të vdekura. Fisnik Ismaili: Ani shkenca rrejke...

“Me disa aktakuza ndaj imamëve të Kosovës është bërë më shumë propagandë mediatike. Nëse vërtetohet fajësia e tyre, atëherë ne do t’i respektojmë vendimet...

Po bëhet gati një dekadë qyshkur patën nisur zotimet për heqjen e vizave (2010), mirëpo e njëjta çështje ka mbetur e pazgjidhur edhe sot,...

Ka filluar takimi i Ekipit përgatitor për të Vërtetën dhe Pajtimin. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në hapje të takimit të Ekipit Përgatitor për...

Shpend Ahmeti, që dje u certifikua nga KQZ si kryetar i Komunës së Prishtinës, ka dhënë dorëheqje nga posti i asamblistit në Kuvendin Komunal...

Njohësi i çështjeve politike në vend, Petrit Zogaj konsideron se Vetëvendosje do të bie në pikën zero nëse vazhdon edhe më tutje me trendin...

Lëvizje Vetëvendosje demanton këtë lajm. “Asgjë nga ato që thuhen aty nuk janë të verteta, e as ai grup i bisedës nuk ekziston. Këto janë...

Para pak çastesh, në media është publikuar një foto që pretendon se janë bisedat private të Nënkryetarit e deputetit Dardan Sejdiu dhe deputetëve Dardan...

Mbrëmë u publikua një përgjim tjetër, e ku protagonistë ishin sërish Adem Grabovci, Kadri Veseli e Besim Beqaj. Këta të tre flisnin për mundësinë e...

Ajo që pësoj nga ky ‘puç’ që po përgaditej karshi Albin Kurtit ishte nënkryetarja e kësaj partie, Aida Dërguti cila dha dorëheqje pak minuta...

Ish- kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për deputet, Driton Tali ka thënë se më 2010 PDK ia kishte ofruar postin e ministrit. Ai në një shënim...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj do të vizitojë Brukselin. Ai më 18 dhjetor do të takohet me zyrtarë të Bashkimit Evropian, ku do të...

Lidhja Demokratike e Kosovës është e bindur se Qeveria Haradinaj, brenda javësh do të bie vet pa pasur nevojë të ngritet mocion. Shefi i Grupit...

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi ka reaguar lidhur me raportimet e fundit se ai është i përfshirë në aferën e përgjimeve “Pronto”. Ai ka mohuar...

Deputetja Aida Dërguti gjatë ditës së djeshme ka bërë të ditur se tashmë largohet nga çdo post të cilin kishte në Lëvizjen Vetëvendosje. Zhvillimet e...

“Gjithsesi ndarja e çdo partie është fatkeqësi për politikën dhe mundësinë e opsioneve. Gjithsesi, dyshoj se “Aida është " Kali i Trojes " brenda...

Ish- agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari, në një prononcim për gazetën “Bota sot”, ka folur lidhur me vrasjen e Ekrem Rexhës, i njohur si...

Ish-zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Valon Murtezaj, ka vlerësuar se tremujori i qeverisjes Haradinaj nuk ka treguar se do të mund t’i arrijë hapat...

Kryeministri Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili po qëndon për vizitë zyrtare në Kosovë, është takuar me homologun e tij nga Kosova, Ramush Haradinaj. Ai është...

Hapja e dy kapitujve të rinj në rrugën e anëtarësimit të Serbisë në Bashkimin Evropian përbën një hap pozitiv drejt anëtarësimit të plotë në...

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës so në orën 12:00 do të mbajë konferencë për media lidhur me Gjykatën Speciale. Ata...

Një postim në profilin e tij në Facebook, Shpend Ahmeti, mund të konsiderohet përgjigje për lajmet që po qarkullojnë që ai dhe miku i...

Para pak minutash ka përfunduar mbledhja e Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, e cila u mblodh para disa orësh për të diskutuar në lidhje me...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është shprehur i tronditur pas sulmit terrorist që ka ndodhur sot në Nju-Jork ku kanë mbetur të plagosur së...

Situata e krijuar në Lëvizjen Vetëvendosje, pas fyerjeve që Aida Dërguti bëri në adresë të udhëheqësit shpirtëror të VV’së, Albin Kurti, duke e quajtur...