Ekskluzive

Ekskluzive

Kosova si pasojë e demarkacionit me Malin e Zi ka mbetur e izoluar sa i përket liberalizimit të vizave. Demarkacioni ka ndarë në dy tabore...

Burime të “Republika24” brenda Lëvizjes Vetëvendosje kanë bërë të ditur se Albin Kurti nuk do t’i hyjë garës për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje. Ky vendim...

“Republika24” Ndodhi ajo që pritej, por jo me fjalën “mut”. Përçarja në Lëvizjen Vetëvendosje është pritur nga shumë kush, por jo në këtë mënyrë që...

Qeveria e drejtuar nga kryeministri Ramush Haradinaj pritet t’i ketë 100 zëvendësministra Burime të brendshme të Qeverisë të “Republika24” kanë bërë me dije se do...

Komisioni Shtetëror për shënjimin dhe mirëmbajtjen e kufirit shtetëror të hënën do të prezantojë para Qeverisë së Kosovës, të gjeturat e reja lidhur me...

Zëvendëskryeministri i parë, njëherësh ministër i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka udhëtuar të martën pasdite për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA). Gjatë...

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) është duke përgatitur procedurat për rrëzimin e Qeverisë Haradinaj. Burime të “Republika24” brenda LDK-së kanë bërë të ditur se qeveria...

Kryetarja e Dhomave të Specializuara, Ekatarina Trendafilova, ka ardhur për vizitë në Kosovës. Ajo të enjten në një takim me shoqërinë civile ka folur për...

Rezultati i zgjedhjeve lokale kanë shokuar Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), duke krijuar pakënaqësi brenda strukturave të saj. Burime të “Republika24” kanë bërë të ditur...

Zgjedhjet lokale ia treguan vendin secilës parti politike sa i përket përkrahjes së votës. AAK-ja dhe Lëvizja Vetëvendosje dolën parti fitimtare në këtë proces...

Qeveria e drejtuar nga kryeministri Ramush Haradinaj ka arritur në 61 numrin e zëvendësministrave. Burime të “Republika24” brenda koalicionit qeverisës thonë se do të ketë...

Kryeministri Ramush Haradinaj është para një sfide të madhe si kryeministër sa i përket çështjes së demarkacionit me Malin e Zi. Reagimi i djeshëm I...

Presidenti I vendit, Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj kanë nisur t’i ftohin raportet, shkak për këtë është demarkacioni me Malin e Zi. Burime të...

Partia Demokratike e Kosovës pas përfundimit të balotazhit do t’ia dorëzoj listën me emra kryeministrit Ramush Haradinaj për emërimin e zëvendësministrave në radhët e...

Ramush Haradinaj e ka marrë drejtimin e Qeverisë së Kosovës në një periudhë me shumë probleme të mëdha që nuk mundi t’i “vë kapak”...

Partnerët e koalicionit qeverisës PDK, AAK, Nisma dhe AKR nga janari I vitit të ardhshëm do të ndajnë “pazarin” edhe në diplomaci. Burime të afërta...

Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca Kosova e Re dhe Partia Demokratike e Kosovës kanë arritur marrëveshje të “fshehur” për raundin e dytë të zgjedhjeve...

Trupi i Gjykatës Speciale ka vendosur që këtë vit të mos merret me arrestimin e të dyshuarve. Burime të “Republika24” brenda Qeverisë së Kosovës kanë...

  Partia Demokratike e Kosovës (PDK) nuk do t’i caktojë emrat e zëvendësministrave në Qeverinë Haradinaj derisa të përfundojnë zgjedhjet lokale, edhe raundi i dytë...

  Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, këto ditë do t’i emërojë në mënyrë të veçantë edhe zëvendësministrat. Burime të “Republika24” kanë bërë të ditur se ky...

  Burime të “Republika24” brenda zyrës së kryeministrit të Kosovës kanë bërë të ditur se Qeveria mund të tërhiqet këtë vit nga aplikimi për anëtarësim...

Kosova më 22 tetor do të mbajë zgjedhjet lokale, të cilat pritet të jenë edhe një test për të gjitha partitë politike në aspektin...

Sot zyrtarisht ka filluar fushata zgjedhore e zgjedhjeve të 22 tetorit. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar nga ministrat e tij...

Një delegacion i Qeverisë së Republikës së Kosovës, i përbërë nga kryeministri Ramush Haradinaj dhe zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli do të udhëtojë për në Nju...

Partnerët e koalicionit PAN-AKR dhe minoritetet javën e ardhshme do t’i emërojnë edhe zëvendësministrat. Burime të “Republika24” me pushtetin kanë bërë të ditur Qeveria Haradinaj...

Ramush Haradinaj ka marrë për herë të dytë postin e kryeministrit të Kosovës. Ish-komandant i lartë i ish-UÇK-së dhe kryetari i Aleancës për Ardhmërinë...

Për këtë të shtune është paraparë votimi i Qeverisë së re. Burime të “Republika24” të afërta me liderin e AAK-së, të nominuarin për kryeministër...

Brenda koalicionit PAN kanë filluar pakënaqësitë rreth dhënies aq të madhe të pushtetit partisë së Behgjet Pacollit. Burime të “Republika24” kanë bërë të ditur se...

Koalicioni PAN (PDK, AAK, Nisma) dhe AKR-ja të dielën kanë arritur marrëveshje për bashkëqeverisje. Burime të “Republika24” brenda koalicionit PAN kanë bërë të ditur se...

Java që do të vjen do të jetë finale sa i përket formimit të institucioneve të reja. Burime të “Republika24” kanë bërë të ditur se...

Partia Demokratike e Kosovës në asnjë variant nuk do të pranojë që Kadri Veseii të tërhiqet nga kandidatura për kryetar të Kuvendit. Kështu bëjnë...

  Presidenti i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, ka kërkuar nga koalicioni PAN që t’i jep edhe disa ditë kohë për t’iu bashkuar...

Kosova mund të shkojë në zgjedhje të parakohshme si shkak i moskrijimit të institucioneve të reja. Si opsion “B” po shihet që vendi të shkojë...

Partia e Behgjet Pacollit - Aleanca Kosova e Re i ka gjasat e mëdha të jetë pjesë e Qeverisë së koalicionit PAN. Burime të...

Lideri i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka vendosur përfundimisht që t’i bashkohet koalicionit PAN për t’i formuar institucionet, pasi Lidhja Demokratike e...

Deputeti i zgjedhur i AKR-së, Korab Sejdiu, do t’i ndajë rrugët me liderin e kësaj partie Behgjet Pacollin nëse ky vendos që t’i bashkohet...

Zgjedhjet lokale do të mbahen më 22 tetor, partitë politike këto dy ditë do të dalin me emrat e kandidatëve për kryetarë komunash. Burime të...

Behgjet Pacolli ka dhënë shenjat e para për krijimin e institucioneve të reja. Ai është takuar të mërkurën me kandidatin për kryeministër nga koalicioni PAN,...

Këtë të enjte është caktuar vazhdimi i seancës konstitutive, ku pikë e vetme e rendit të ditës është zgjedhja e kryetarit të Kuvendit të...

Zgjedhja e kryetarit të Kuvendit të Kosovës do të jetë sfida e parë, me të cilën do të përballen deputetët e legjislaturës së gjashtë...

Ramiz Kelmendi zëvendëskryeministër në detyrë i Kosovës, si dhe deputet i zgjedhur i Kuvendit të Kosovës nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) në zgjedhjet...

Pas zgjedhjeve të 11 qershorit ka nisur të shkrihet “akulli” ndërmjet LDK-së dhe Lëvizjes Vetëvendosje. Këto dy parti politike po mendojnë për një bashkëpunim...

Kadri Veseli do të jetë sërish i propozuari i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Kuvendit. Burime të “Repiblika24” brenda PDK-së kanë treguar se...

Labinot Tahiri i cili është zgjedhur deputet i Aleancës Kosova e Re (AKR) do ta votojë Ramush Haradinajn për kryeministër. Burime të “Republika24” kanë bërë...

Shërbimi për gratë shtatzëna ndër breza ka qenë i mangët ose ka munguar tërësisht, dimë që në vendin tonë jo shumë larg nga sot,...

Kosova po hynë në një krizë të re politike sa i përket krijimit të institucioneve të reja, të dala nga zgjedhjet e 11 qershorit,...

Kandidati për kryeministër i koalicionit PDK, AAK dhe Nisma, Ramush Haradinaj, ka filluar diskutimet me deputetë të Kuvendit të Kosovës, sidomos me ata të...

Lëvizja Vetëvendosje! dhe koalicioni LDK, AKR dhe Alternativa po vazhdojnë bisedimet në përafrimin e programit qeverisës, në rast se koalicioni PAN dështon në përpjekjen...

Kandidati i koalicionit PDK, AAK, Nisma, Ramush Haradinaj tashme ka siguruar 61 vota të deputetëve për ta formuar qeverinë nën drejtimin e tij. Burime të...

Partnerët e koalicionit PDK, AAK dhe Nisma janë pajtuar që të hënën të mbahet seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës. Burime të “Republika24” brenda këtij...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka certifikuar rezultatin e zgjedhjeve të 11 qershorit. Burime brenda AAK-së kanë bërë me dije për “Republika24” se i nominuari...

Kandidati për kryeministër i koalicionit PDK, AAK, Nisma, Ramush Haradinaj, tashme e ka punë të kryer formimin e qeverisë së re. Burime të “Republika24” kanë...

Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, do të jetë përcaktues me katër deputetët e kësaj partie nëse Ramush Haradinaj do të arrijë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ sot do t’i publikojë rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit. Sipas deklarimit të kryetares së KQZ-së për medie, numri...

Deri të premten Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) do të dalë me rezultatet përfundimtare për zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit. Burime të “Republika24” bëjnë të...

  Në këtë link mund të ndiqni rezultatet e zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri: http://albeu.com/zgjedhjet2017/shqiperi/index.php

Portali “Republika24” u uron gjithë besimtarëve myslimanë Fitër Bajramin, paqja, harmonia qofshin në familjet e juaja. Urime nga stafi i portalit “Republika24”

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) mund të bëhet pjesë e qeverisë së re me koalicionin PDK-AAK-Nisma për ta rikthyer qeverisjen në Prishtinë. Burime të “Republika24”...

Kandidati i koalicionit PDK, AAK dhe Nisma Ramush Haradinaj, pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve të 11 qershorit do t’i bëjë ftesë zyrtare Lidhjes...

Koalicioni PDK, AAK dhe Nisma kanë dalë fitues të zgjedhjeve të 11 qershorit, por nuk i kanë votat e mjaftueshme për t’i krijuar institucionet...

Zgjedhjet e 11 qershorit nuk nxjerrin fitues absolut asnjë parti dhe koalicion parazgjedhore për t’i pasur numrat e nevojshëm për krijimin e institucioneve. Pavarësisht se...

Nënkryetari i Aleancës Kosova e Re dhe kryetar i komunë së Mitrovicës, Agim Bahtiri, pas rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve të 11 qershorit do të...

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka, ka paralajmëruar se pas tri javësh do të dalin rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme...

Shpend Ahmeti, Mimoza Kusari-Lila, Agim Bahtiri dhe Rasim Selmanaj kanë lënë në harresë qytetarët në komunat që udhëheqin për t’u angazhuar në fushatën e...

Gara zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit është bërë shumë interesant, në aspektin e pasurimit të listave me emra me kredibilitet,...

Zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit mund të sjellin bllokadë të sërishme politike në aspektin e formimit të qeverisë së re. Asnjë prej dy koalicioneve nuk...

Republika e Kosovës më 11 qershor do të mbajë zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Kurse tashme fushata zgjedhore ka filluar dhe subjektet politike kanë nisur...

Koalicioni PDK, AAK, Nisma tashme e kanë ndarë edhe “pazarin” në qeverisje, nëse i fitojnë zgjedhjet e 11 qershorit. Burime të afërta të “Republika24” brenda...

Gjykata Speciale do ta pret formimin e Qeverisë së re për të nisur pastaj punën e saj, në arrestimin e individëve, të cilët dyshohen...

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovës do të mbahen më 11 qershor. Kësaj here gara si duket do të jetë më veçantë dhe më...