Shqipëri

Shqipëri

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka mirëpritur deklaratën e kancelares gjermane Angela Merkel, e cila doli fuqishëm kundër shkëmbimit të territoreve. “Ky qëndrim i Kancelares,...

Policia e Vlorës ka njoftuar pasditen e së shtunës se ka sekuestruar 412.5 kg kanabis. Lënda narkotike është gjetur në afërsi të derdhjes së lumit...

Pasditen e së shtunës janë dëgjuar të shtëna me armë zjarri në qytetin e Korçës. Mësohet se një person është plagosur në afërsi të Bashkisë...

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe homologu i tij kosovar, Bejtush Gashi kanë nënshkruar protokollin e bashkëpunimit për sezonin turistik veror. Protokolli ka qëllim intensifikimin...

Shumë indiferentizëm dhe ngurrim dhe pak protestë, kryesisht aty ku i bën më pak dëm vetes, në rrjetet sociale. Ky është një ndër treguesit më...

Një çift të moshuarish kanë humbur jetën në mënyrë tragjike, mesnatën e kësaj të mërkure në Gjergjan të Elbasanit. Viktimat Shyqyri dhe Sabire Lici, rreth...

Mund të konsiderohet pa frikë një mrekulli, ajo që ndodhi këtë të shtunë në Fier. Një vajzë e vogël, e cila u deklarua e...

Një punonjës i Gardës së Republikës së Shqipërisë është gjetur i vdekur, i qëlluar me një plumb në kokë. Burimet thanë se bëhet fjalë për...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka bërë të ditur se tani është hapur edhe një llogari bankare ku përmes saj, secili mund të japë...

Komisioneri i BE-së për zgjerimin, Johannes Hahn, i ka bërë thirrje BE-së të hapë negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Ai ka pohuar se...

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme bën të ditur se është përmbyllur të premten raundi i tretë i bisedimeve për delimitimin e zonave...

CDU i thotë Po Shqipërisë për negociatat, megjithatë pas kësaj vjen por, thotë deputeti i CDU-së, Johann Wadephul në intervistë për DW. Ai e...

Kryeministri Edi Rama ka uruar sot të gjithë besimtarët myslimanë që festojnë Bajramin, pas një muaji të gjatë agjërimi. Me një postim në faqen e...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi nga foltorja e Kuvendit të enjten se nuk mund të vazhdojë seanca plenare kur mungojnë Edi Rama...

Shqipëria shpreson shumë që Bashkimi Evropian të vendosë për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e vendit ish-komunist në mbledhjen e Këshillit Evropian më 28-29...

“Çelësi i qytetit” është një simbol që ia dhurojmë dikujt që vlerësojmë shumë, është shprehur kryebashkiaku Erion Veliaj teksa ia dorëzoi këngëtares me famë...

Policia e Shtetit në Shqipëri ka angazhuar 560 efektivë në 206 shkollat e mesme të vendit për mbarëvajtjen e Maturës Shtetërore që nis sot...

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, ka marrë pjesë në meshën e shenjtë të mbajtur nga arqepshkvi metropolitan i Firences, kardinal Giuseppe Betori...

Kreu i opozitës Lulzim Basha, zhvilloi sot në mbrëmje një takim me krerët e partive aleate, takim i cili vjen një ditë pas protestës. Burime...

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka folur para protestuesve të shumtë të mbledhur para godinës së Kryeministrisë në Tiranë. “Sot jemi mbledhur me qindra...

Deputetët e opozitës kanë bllokuar foltoren e Kuvendit të Shqipërisë pasi kryeparlamentari Gramoz Ruçi ia ka ndërprerë fjalën kryetarit të PD-së, Lulzim Basha. Menjëherë pas...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në postimin e mëngjesit në Facebook i është referuar shkrimit të “Lonely Planet” ku Tirana renditet në Top Listë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë për “Abcnews” është pyetur për marrëdhëniet me presidentin Ilir Meta, për të cilin çuditërisht nuk i...

Shqipëria ka një nga flotat më të vjetra të automjeteve në rajon. Zyrtarisht sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave për katër mujorin e 2018-së,...

Vlora është lëkundur sërish nga tërmetet, ku sipas EMSC-së, janë me magnitudë rreth 2 deri në 3 ballë të shkallës Rihter. Disa prej tyre kanë...

Shqipëria është goditur nga një sërë tërmetesh gjatë natës së shkuar. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, janë regjistruar të paktën 14 tërmete me intensitet të ulët,...

Sipas EMSC, Qendrës Evropiane Mesdhetare të Sizmologjisë, paraditen e të hënës janë shënuar lëkundje toke me magnitudë 4, në afërsi të Himarës. EMSC-ja bën me...

Drejtësia të veprojë në mënyrë të pavarur në respekt të shtetit të së drejtës. Ky ka qenë komenti i presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta...

Në një intervistë mëngjesin e të enjtes për BBC Today kryeministri Edi Rama tha se Bashkimi Europian nuk do të paguajë asnjë cent për...

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka vizituar të mërkurën qytetin e Përmetit, me rastin e hapjes zyrtare të sezonit turistik, ku u prit nga...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë me dije nga Lezha se punimet për rrugën e Arbrit do të nisin në fund të majit...

Kryeministri i Shqipërisë, njëherësh kryetar i Partisë Socialiste (PS), Edi Rama, ka konfirmuar rikandidimin e Erion Veliajt si kryebashkiak të Tiranës. Gjatë inaugurimit të zgjatimit...

Në orët e para të mëngjesit në lagjen “18 Tetori” në Lushnje është gjetur i djegur pjesërisht një automjet tip Fiat. Raportohet se mjeti në...

Një biznesmen dyshohet se është plagosur në qytetin e Shkodrës, si pasojë e të shtënave me armë zjarri. Nga raportimet e para mësohet se...

Shqipëria dhe Greqia kanë bërë një progres të madh dhe ndodhen shumë pranë një marrëveshjeje të përbashkët për problematikën midis dy vendeve që ato...

Pasi ka përfunduar fjalën kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike (PD), Edmond Spaho, i cili nga foltorja e Kuvendit ka theksuar se dorëheqja...

Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri ka dhënë dorëheqje nga pozita e deputetit të Kuvendit të Shqipërisë. “Dorëzoj mandatin e deputetit deri kur të...

Ish-presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, ka kritikuar qeverisjen e drejtuar nga Edi Rama. Ai përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook” ka shkruar...

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, rikthen në vëmendje raportin e DASH, ku shkruan se kryeministri ka vdekur politikisht. Në një postim në...

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, ka qëndruar në Strugë, ku është pritur në takim nga kryetari i kësaj komune, Ramiz Merko, këshilltarët...

Gjatë fjalës së tij në Kuvendin Kombëtar të Partisë Demokratike, kryetari Lulzim Basha u shpreh se kjo është një orë kritike për të sotmen...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka udhëtuar ditën e djeshme në Gjermani, ku pritet të takohet me kancelaren Angela Merkel. Me një foto nga ceremonia...

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, në një konferencë të përbashkët për medie me kryeministrin Edi Rama, pasi ka përgëzuar popullin shqiptar për rekomandimin...

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare Liri Belishova, pjesëmarrëse në Luftën për Çlirim, e ndëshkuar nga regjimi si një ndër kundërshtaret më të rrepta...

Këngëtarja e famshme, Eni Koçi vazhdon të dëshmoj se është njëra ndër artistet më seksi shqiptare. Ajo tanimë po gëzon çdo sukses të këngëve dhe...

Një zjarr i madh ka përfshirë një fabrikë riciklimi mbetjesh në Mëzes të Tiranës. Fabrika është e përfshirë e gjitha nga zjarri, ndërsa disa makina...

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Tokës, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka bërë thirrje për mbrojtjen e natyrës. “Sot në Ditën Ndërkombëtare të Tokës, dua të...

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, po qëndron sot për vizitë në Shqipëri, me ç’rast u ka dorëzuar krerëve të...

Rrejti social “Twitter” është një prej rrjeteve sociale që përdoret nga mjaft zyrtarë të lartë të shteteve në të gjithë botën, përfshirë dhe Bashkimin...

Gjatë ditë së sotme pritet të mbërrijë në Tiranë shefja për politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, e cila do ketë disa takime,...

Tarifa e vendosur në Rrugën e Kombit pritet të zvogëlohet vetëm për kuksianët. Mirëpo e njëjtë do të vazhdojë për kosovarët, të cilët për...

Orhidea Latifi apo siç njihet për publikun Kida, është njëra ndër artistet më simpatike që ka estrada. Në rrjetet sociale është mjaft aktive, e cila...

I ftuar mbrëmjen e së enjtes në kanalin ABC Sali Berisha tha se, ambasadorja e BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin i ka kërkuar ish-kryeprokurorit...

Opozita vazhdon ta mbajë të bllokuar foltoren e Kuvendit të Shqipërisë dhe thotë se është e vendosur për të mos lejuar vazhdimin e seancës...

Qeveria e Shqipërisë ka nisur konsultat me banorët e zonave që preken nga tarifa e Rrugës së Kombit, menjëherë pas protestave. Zëvendësministri i Infrastrukturës dhe...

Në orët e para të mëngjesit të së martës treni i linjës Shkodër-Vorë është përplasur me një kamion mallrash. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 08.30...

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Elbasan, ku një autobus me pasagjerë është përmbysur. Siç bëhet me dije nga policia ngjarja ka ndodhur...

Fisnik Murataj dhe e fejuara e tij Nazia Aham, janë dy të rinjtë që humbën jetën ditën e sotme në një aksident tragjik në...

Një shpërthim ka ndodhur gjatë natës në një automjet, brenda në oborrin e një banese në Vlorë. Lënda eksplozive i është vendosur një automjeti tip...

Policia e Shqipërisë ka nisur procedimin penal për të gjithë organizatorët e protestës së të enjtes ku për rreth tre orë u bllokuan katër...

Mijëra qytetarë nga e gjithë Shqipëria kanë dalë në protestat e thirrura nga opozita shqiptare për mosbindje civile, duke bllokuar katër akse rrugore nacionale. Protestuesit,...

Prokuroria në Tiranë ka lexuar kërkesën për 23 persona, ku mësohet se ka kërkuar arrest me burgim për 11 prej tyre, 5 arreste shtëpie,...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pas zhvillimeve të fundit në Rrugën e Kombit. Rama në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se...

Kryetari i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), Petrit Vasli, duke iu referuar vendimit të Qeverisë së Shqipërisë për vendosjen e taksës...

Një alarm për bombë ka vënë në alarm të gjithë Tiranë. Mësohet se një valixhe e braktisur ka vënë në alarm forcat e policisë në...

Kryetari i Partisë Demokratike (PD), Lulzim Basha, ka reaguar ndaj arrestimit të disa protestuesve të cilët kanë protestuar të shtunën kundër tarifës për qarkullim...

Kryebashkiaku i Kukësit, Bashkim Shehu, në një konferencë për medie ka bërë me dije se nuk do të takohet me kryeministrin Edi Rama pa...

Policia e Shqipërisë ka arrestuar disa persona në Kukës, në orët e hershme të mëngjesit të së dielës. Personat e arrestuar ishin pjesëmarrës në protestën...

Vendimi më i fundit i qeverisë shqiptare për heqjen e vizave për qytetarët e Mbretërisë së Arabisë Saudite gjatë sezonit turistik është pritur me...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka folur për herë të parë, pas reagimeve të shumta për vendosjen e taksës për automjetet që qarkullojnë në...