Hetriku spektakolar i CR7 shtang Spanjën në barazimin dramatik

Hetriku spektakolar i CR7 shtang Spanjën në barazimin dramatik

Cristiano Ronaldo ka realizuar një hetrik dhe ka qenë vendimtar në barazimin e Portugalisë ndaj Spanjës në sfidën me shumë ndryshim në rezultat e që përfundoi me barazim 3-3.

Sfida në Sochi në stadiumin impozant Fisht Stadium ku dëgjohej zëri i Era Istrefit para ndeshjes, filloi me atmosferë impozante.

Foto: Getty Images

Ronaldo pas vetëm katër minutash lojë kaloi Portugalinë në epërsi pas një penaltie të realizuar mjeshtrisht.

Spanja filloi të krijonte raste të shumta dhe arriti të gjejë golin e barazimit 20 minuta më vonë.

Foto: Getty Images

Diego Costa pas një kundërsulmi pranoi topin në zonë për të mashtruar disa lojtarë, e për të lansuar goditjen që la pa opsione portierin portugez për 1-1.

Në fund të pjesës së parë Ronaldo sërish realizoi, teksa Spanja po kërkonte fuqishëm epërsinë.

Një goditje e ulët e fuqishme befasoi De Gean i cili gaboi dhe la për herë të dytë skuadrën e tij në disavantazh. 2-1 për Portugalinë, e goli i dytë i mbrëmjes për Ronaldon.

Foto: Getty Images

Portugalia mendoi se ishte afër fitores dhe hyri me mungesë përqëndrimi në pjesën e dytë. Kjo u shfrytëzua nga Stuhia e Kuqe.

Diego Costa pas një topi të Busquetsit shënoi nga afërsia për 2-2 (55′) dhe vetëm tri minuta më vonë me një volej fantastik Nacho la të shtangur portierin portugez për 3-2.

Spanja riktheu epërsinë në mënyrë të stuhishme, kurse sulmet e dy skudrave vazhduan deri në fund të takimit, kur edhe Portugalia gjeti barazimin.

Foto: Getty Images

Ronaldo nga gjuajtja e lirë (88′) arriti të fotografojë sërish De Gean për të realizuar për 3-3 dhe barazimin e rezultatit. Gol i çmendur për hetrikun e portugezit.

Pas ndeshjeve të para Irani ka kryesimin në Grupin B me tri pikë, kurse Spanja dhe Portugalia pasojnë me nga një pikë. Maroku s’ka pikë. /Telegrafi/

SOCCER.COM@soccerdotcom

GOOOOOOAAAAL! @Cristiano. Amazing!!!!! 3-3

Bharath A Patel@Abpatel06

Ronaldo scores 1st goal in a penalty in the 03.50 time. first goal 1-0

TSN

@TSN_Sports

RONALDO SCORES A 2ND GOAL!

Portugal takes the lead after Ronaldo blasts a shot that is flubbed by David De Gea

Dylan Appolis@DylanAppolis

GOAL: @Cristiano opens his @FIFAWorldCup account from the penalty spot. 1-0 pic.twitter.com/vtCmbxW2j7

Dylan Appolis@DylanAppolis

GOAL: @diegocosta levels matters for Portugal against Spain. 1-1 pic.twitter.com/LbjdT4HUGz

FIFA WORLD CUP 2018⚽@_WorldCupStats

Diego Costa’s 2nd goal to make it 2-2

Joe Prince-Wright

@JPW_NBCSports

What. A. Hit. Nacho puts Spain 3-2 up v Portugal. 🔥🔥🔥 2-3

SKA KOMENTE

Lini një përgjigjje