“I kemi të gjitha, s’kemi vetëm ku**at”/ Kush është ‘shqipja’ i burgosur...

“I kemi të gjitha, s’kemi vetëm ku**at”/ Kush është ‘shqipja’ i burgosur në Angli që po çmend mediat britanike

Nuk është hera e parë që shqiptarët e burgosur në Britani zënë faqet e para të gazetave apo hapësira të mëdha në portalet online.

 

Shumë të burgosur atje duket se shumë thjeshtë kanë siguruar një smartphone dhe me to realizojnë foto brenda qelive duke i shpërndarë më pas në rrjetet sociale.

 

Këtë problematike e kanë ngritur shumë media por edhe politikanë të senatit duke kërkuar shtrëngim masash në burgje por edhe ekstradim të disa prej tyre në Shqipëri.

“Standard.co”  ka publikuar në një artikull së fundmi rastin e një trafikanti shqiptar të drogës dhe armëve i cili, sipas fotove në rrjetet sociale duket se kalon një kohë mjaft të mirë aty.

“Ky është një ‘gangster’ famëkeq shqiptar i dënuar në Angli, shihet i qeshur ndërsa qesh me drejtësinë nga burgu. Tristen Asllani, i cila po vuan dënimin me 25 vjet burg për trafikim të drogës dhe armëve, qëndron në mënyrë të pabesueshme në qelinë e tij, që besohet të jetë në burgun e Ëandsëorth. Ai dhe një tjetër person i panjohur janë parë në foto të postuara në rrjetin social Instagram të quajtur “Shqiptari im në burg”. Ata mendohet të jenë anëtarë të një bande në lindje të njohur si Hellbanianz,”- shkruan “Standard.co.”

“Imazhet e marra nga një telefon i paligjshëm janë postuar në internet nën titullin: “Edhe brenda burgut kemi të gjitha kushtet, ajo që mungon janë vetëm ku**at”.

Asllani, 29 vjeç, u arrestua në Kingston Croën Court në gusht 2016, pasi u kap duke trafikuar drogë dhe gjithashtu mbante një armë zjarri.

Arrestimi i tij ishte jo pak i mundimshëm, shkruan “Standard.co”. Pas një ndjekje nga policia makina e tij devijoi rrugën dhe u rrëzua dhe në atë moment doli në pah një valixhe në të cilën kishte 21 kg kokainë. Edhe më herët ai është parë duke kaluar drogë për dy anëtarë të tjerë të bandës me bazë Barking”, vijon shkrimi i medias britanike.

Më tej ajo shkruan se shqetësim për shqiptarin në burg ngre edhe zonja e dyqanit të cilin shkatërroi gjatë përplasjes për t’iu shmangur policisë. Renaz Ameen tha se ai duhet të kthehet patjetër në burg në Shqipëri, pasi këtu duket se po trajtohet shumë butë.

“Ai nuk kujdeset, ai duket shumë i lumtur në burg. Ata duhet ta depërtojnë atë në burgun shqiptar, i cili shpresojmë se do të jetë më i ashpër ndaj tij sesa këtu në burg. Ai duket sikur ai sapo ka qenë në palestër gjatë tërë kohës dhe është duke u argëtuar atje”, shtoi Ameen gajtë një prononcimi për “Standard.co”.

E ndërsa drejtoria e përgjithshme angleze e burgjeve ka deklaruar se e mbylli llogarinë në Instagram që përdorej nga Asllani dhe se për publikimin e fotove mund të dënohet edhe me dy vite te tjera burg.

SKA KOMENTE

Lini një përgjigjje