Ja 10 vendet ku nuk duhet ta mbani telefonin

Ja 10 vendet ku nuk duhet ta mbani telefonin

Jetoni një jetë të shëndetshme duke përdorur telefonin tuaj në mënyrë korrekte.

Në botën e sotme, mezi do të gjeni një person pa një smartphone, pasi numri i përdoruesve të celularëve në të gjithë botën po rritet vazhdimisht. Ne i mbajmë ata me ne kudo që të shkojmë, madje edhe në dyshek dhe në banjë, pasi ata janë të lehtë për t’u bartur.

Megjithatë, mbajtja e telefonit tuaj në disa nga këto vende siç përmendet nga shkencëtarët mund të jetë e dëmshme për sistemin dhe mirëqenien tuaj.

Në xhepin prapa

Mbajtja e telefonit në xhepin e pasmë mund të çojë në dhimbje në stomak dhe në këmbë.

Xhepin përpara

Shumica e njerëzve i mbajnë smartphonet e tyre në xhepat e tyre para të cilat mund të jenë të dëmshme për cilësinë dhe sasinë e spermës.

Sytjena

Ato gota në regullin e zonjës nuk janë me madhësi për të mbajtur telefonin tuaj të sigurt. Mbajtja e celularit në sytjena mund të rrisë rrezikun e kancerit të gjirit.

Pranë eshtrave të kurrizit

Kjo sigurisht që nuk është një ide e mirë për ta mbajtur telefonin në afërsi të eshtrave të kurrizit, pasi rrezatimet do të dobësojnë kockat.

Kundër lëkurës suaj

Nëse mbani telefonin kapur për lëkurën tuaj, ka shanse që bakteret nga ekrani dhe butonat mund të transferohen në lëkurën tuaj. Mbani një hendek prej 0.5-1.5 cm midis pajisjes dhe lëkurës suaj.

Në ngarkuesin

Kjo nuk po shkakton dëm për shëndetin tuaj, por duke e lënë atë të ngarkojë tërë natën mund të shkurtojë jetën e baterisë së telefonit.

Vende të ftohta

Planifikimi për të udhëtuar në zonat ku temperatura bie nën zero, atëherë merrni telefonin tuaj një rast të ngrohtë, pasi ndryshimi në temperaturë mund të shkaktojë probleme me detajet e brendshme të telefonit.

Vende të nxehta

Nuk është e këshillueshme të mbani telefonin pranë furrës ose në vendet ku temperatura është në rritje pasi temperatura e lartë është e dëmshme për artikujt elektronikë.

Karrigen e fëmijëve

Shpesh në nxitim, disa nëna e mbajnë telefonin në shëtitësin e fëmijës në dijeni të faktit se kjo mund të çojë në probleme të sjelljes tek fëmijët si hiperaktiviteti dhe çrregullimi i mungesës së vëmendjes.

Nën jastëk

Mbajtja e telefonit nën jastëk ndërsa ju flini, mund të shkaktojë dhimbje koke dhe marramendje për shkak të rrezatimit elektromagnetik. Gjithashtu, ka shanse shpërthimi dhe zjarri, pasi nxehtësia nga telefoni nuk gjen vendin për të dal jashtë.
Tani që jeni të vetëdijshëm ne presim që ju të ndiqni mënyrën e saktë të përdorimit të telefonit tuaj dhe të reduktoni rreziqet për shëndetin tuaj. /albeu.com/

SKA KOMENTE

Lini një përgjigjje