Jep dorëheqje ministri i Brendshëm i Sllovakisë

Jep dorëheqje ministri i Brendshëm i Sllovakisë

epa06597848 Slovak Interior Minister Robert Kalinak during the press conference where he announced that he resignes from the post of Interior Minister, in Bratislava, Slovakia, 12 March 2018. Kalinak resigned after the coalition partner the Most-Hid (Bridge) group demanded his resignation following mass street protests after the murder of journalist Jan Kuciak and his fiance Martina Kusnirova. EPA-EFE/JAKUB GAVLAK

Ministri i Brendshëm i Sllovakisë, Robert Kalniak, ka dhënë dorëheqje, për shkak të tensioneve politike që ka shkaktuar vrasja e një gazetari hulumtues.

Kalniak është larguar pas kërkesave të partnerit të koalicionit Ura, i cili ka kërkuar nga kryeministri Robert Fico që aleati i tij i afërt të largohet deri në fund të ditës.

Qeveria e Ficos është tronditur nga protestat në rrugë, për mungesën e perceptuar të hetimeve të vrasjes së gazetarit Jan Kuciak dhe të së fejuarës së tij, në muajin shkurt.

Kucial ka qenë hetuar disa raste për mashtrime, që kanë përfshirë biznesmenë në lidhur me politikën.

Kritikët kanë thënë se Kalinak, anëtarë themelues i partisë së Ficos, nuk ka mundur të garantojë hetime të pavarura të vrasjeve.

Më 9 mars, 50 mijë persona kanë protestuar në kryeqytetin sllovak, në Bratisllavë dhe mijëra të tjerë në qytete të tjera të vendit. Protestuesit kanë kërkuar dorëheqjen e kabinetit të Ficos dhe hetim të vrasjes së Kuciak dhe të fejuarës së tij. (Rel)

SKA KOMENTE

Lini një përgjigjje