Nga sulmi amerikan janë vrarë gabimisht shtatë irakianë

Nga sulmi amerikan janë vrarë gabimisht shtatë irakianë

Zyrtarët irakianë thonë se një aeroplan ushtarak amerikan sot gabimisht ka hapur zjarr kundër një tubimi të luftëtarëve fisnorë dhe civilëve në provincën perëndimore, Anbar, duke i vrarë së paku shtatë vetë dhe plagosur 11 të tjerë.

Ndër personat e vrarë gjnden pjesëtarë të sgurisë dhe civilë, thanë zyrtarët.

Dy zyrtarë të lartë të ushtrisë së Irakut thanë se forcat e Shteteve të Bashkuara kishin menduar se personat që i kishin sulmuar ishin militantë, ka raportuar agjencia Associated Press.

Këta zyrtarë ushtarakë kanë folur në kushte të anonimitetit, meqë nuk ishin të autorizuar të flisnin për media.

Ushtria e Irakut ka urdhëruar hetime për këtë incident të rëndë.

Për më tepër se tri vite, koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, e ka mbështetur qeverinë e Irakut në fushatën masive për t’i dëbuar militantët e grupit ekstremist, Shteti Islamik, nga Iraku.

SKA KOMENTE

Lini një përgjigjje