Shpërthen vullkani në Japoni

Shpërthen vullkani në Japoni

epa06353160 The Mount Agung volcano spews hot volcanic ash, as seen from Datah, Karangasem, Bali, Indonesia, 27 November 2017. According to media reports, the Indonesian national board for disaster management raised the alert for the Mount Agung volcano to the highest status and closed the Ngurah Rai International Airport in Bali due to the ash cloud rising from the volcano. EPA-EFE/MADE NAGI

Shpërthimi i një vullkani në jug të Japonisë, ka krijuar panik te banorët, ndërsa tymi dhe hiri vullkanik është përhapur me shpejtësi duke bërë të anulohen me dhjetëra fluturime në një aeroport pranë vullkanit.

Agjencia Meteorologjike në Japoni ka njoftuar se vullkani “Shinmoedake” shpërtheu ditën e martë, ndërsa hiri është ngritur deri në 7,500 metra.

Ky është shpërthimi më i madh që nga viti 2011.

Nga aeroporti Kagoshima janë anuluar rreth 80 fluturime.

Si pjesë e “Unazës së Zjarrtë” të Paqësorit, Japoni goditet shpesh nga tërmetet, ndërsa ka 110 vullkane aktive.

SKA KOMENTE

Lini një përgjigjje