Ja cilat ushqime shkaktojnë kapsllëk

Ja cilat ushqime shkaktojnë kapsllëk

Një nga problemet më të zakonshme shëndetësore është kapsllëku.

Të gjithë ne të paktën një herë në jetë e kemi provuar këtë ndjenjë, që përpos që është shumë frustruese di të jetë edhe e dhimbshme.

Nëse keni probleme të tilla shpesh herë, duhet të dini se janë disa ushqime që e bëjnë edhe më keq, transmeton Klan Kosova.

Përpiquni t’i evitoni ato ose të paktën t’i konsumoni më pak.

Buka

Çokollata

Ushqimet e ngrira

Biskotat

Bananet

Mishi i kuq

Patatinat dhe patate të skuqura

Produktet e qumështit

Çfarë mund të bëni për ta parandaluar kapsllëkun?

  • Konsumoni produkte që përmbajnë sasi të larta të fibrave, si frutat dhe perimet, bishtajoret etj.
  • Pini të paktën 1 litër e gjysmë ose 2 ujë apo lëngje të tjera. Shmangeni kafenë dhe lëngjet e tjera të gazuara ose ato që kanë kafeinë.
  • Bëni pak sport.

SKA KOMENTE

Lini një përgjigjje