Vret veten djali i Fidel Castro

Vret veten djali i Fidel Castro

Djali i Fidel Castros ka vrarë veten në shtëpinë e tij në Havana siç raporton gazeta zyrtare Gramma në Kubë.
Fidel Ángel Castro Díaz-Balart u gjet i vdekur të martën në mëngjes, dhe thuhet se ai vuante nga depresioni.

Djali më i madh i madh i Fidel Castros ishte në moshën 68 vjeçre, ndërsa kishte një profesion si fizikant bërthamor.

Ai kishte disa muaj që trajtohej nga mjekët për shkak të depresionit, e mesa duket ai më në fund i mori jetën vetes së tij.

Në kohën e vdekjes së tij, ai ishte këshilltar shkencor për Këshillin e Shtetit Kuban dhe ai shërbeu si nënkryetar i Akademisë së Shkencave të Kubës.

Castro Diaz-Balart ka lindur gjatë martesës së shkurtër të babait të tij me Mirta Diaz-Balart, vajzën e një politikan të shquar para revolucionit.

Familja e tij e nënës vazhdoi të bëhet figura më e shquar në komunitetin anti-Kastro në Florida. Kushëriri i tij Mario Diaz-Balart është një kongresmen amerikan.
Njoftimi televiziv tha se funerali i tij do të ishte planifikuar nga familja e tij, por nuk u dhanë detaje të mëtejshme.

Babai i tij, Fidel Castro, një figurë revolucionare dhe një nga udhëheqësit politikë më të gjatë në botë, vdiq në 90 në vitin 2016.E.D/SYRI.net

SKA KOMENTE

Lini një përgjigjje