Ylli i “Star Trek”, William Shatner do të fluturojë në hapësirë me bordin e raketës Blue Origin të Jeff Bezos

“Kapiteni Kirk” do të shkoi në hapësirë javën e ardhshme, duke shkuar me guxim atje ku nuk kanë shkuar yje të tjerë të artit.

Kompania e udhëtimit në hapësirë të Jeff Bezos, Blue Origin, njoftoi të hënën se aktori i “Star Trek” William Shatner do të niset nga Teksasi perëndimor më 12 tetor.

“Po është e vërtetë. Do të jem një ‘njeri raketë!”, shkroi 90-vjeçari në Twitter.

“Asnjëherë nuk është vonë për të përjetuar gjëra të reja”, shtoi tutje ai, shkruan AP News.

Foto: Blue Origin

Bezos, themeluesi i Amazon, është një tifoz i madh i serisë shkencore. Kompania e tij e raketave ftoi Shatner të fluturonte si mysafir i saj.
Shatner do të bëhet personi më i vjetër që ka shkuar në hapësirë. Ai do të bashkohet me tre të tjerë – dy prej të cilëve paguajnë klientë – në bordin e një kapsule Blue Origin.

Ai do të përfundojë si aktori i dytë që arrin hapësirën këtë muaj, Rusia do të nisë një aktore dhe një regjisore filmi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës të martën për gati dy javë xhirime filmash.

Fluturimi i Shatner, për krahasim, do të zgjasë vetëm 10 minuta dhe nuk do të arrijë më shumë se 106 kilometra. Kapsula do të hidhet me parashutë në dyshemenë e shkretëtirës, jo shumë larg nga vendi ku u ngrit.

Me fluturime të shkurtra ose të gjata, turizmi hapësinor po merr shpejt avull. Virgin Galactic e çoi themeluesin Richard Branson në buzë të hapësirës me pesë të tjerë në korrik, i ndjekur nëntë ditë më vonë nga kërcimi hapësinor i Bezos.

Foto: Blue Origin

SpaceX e Elon Musk, ndërkohë, nisi ekuipazhin e tij të parë privat muajin e kaluar, një sipërmarrës nga Pensilvania që bleu fluturimin tre-ditor dhe mori me vete dy fitues të konkursit dhe një të mbijetuar nga kanceri.

Anija e Virgin Galactic niset nga një aeroplan dhe kërkon dy pilotë. Kapsulat Blue Origin dhe SpaceX janë plotësisht të automatizuara, por pasagjerët duhet të kalojnë kontrolle mjekësore dhe, ndër të tjera, të jenë në gjendje të ngjiten shpejt në disa hapa në kullën e lëshimit për të arritur në kapsulë – ose jashtë saj në rast urgjence.

Ky do të jetë nisja e dytë e ekuipazhit nga Blue Origin. Bezos ishte në fluturimin debutues më 20 korrik. Ai mori me vete vëllain e tij, një 18-vjeçar nga Holanda dhe pionierin 82-vjeçar të aviacionit Wally Funk-më i riu dhe më i moshuari që fluturoi në hapësirë. Shatner do të thyejë atë rekord me tetë vjet më shumë.

“Kam dëgjuar për hapësirën për një kohë të gjatë tani. Po shfrytëzoj rastin për ta parë vetë. Çfarë mrekullie”, tha Shatner në një deklaratë.

Shatner luajti rolin e komandantit të USS Starship Enterprise për tre sezone, nga 1966 në 1969. Ai gjithashtu portretizoi kapitenin James T. Kirk në shtatë filma, duke drejtuar njërin prej tyre. Ai aktualisht është nikoqir dhe producent ekzekutiv i një emisioni të History Channel, “The Unxplained”.